Víno doménou Jižní Moravy

Víno doménou Jižní Moravy

Vína z Moravy, vína z Čech, toto slovní spojení je nejen povedeným sloganem, ale také velmi vypovídající hodnotou o moravské kultuře, jejíž nepostradatelnou složkou je právě réva vinná.

Různé odrůdy vína se zde začaly pěstovat již od dob, kdy toto území osídlili dávní Keltové. Pro svou pestrou chuť si záhy a brzo získaly své konzumenty i další pěstitele, kteří tak už staletí hodnotí, jak se vydařila loňská úroda. Réva vinná se tak stala doslova a do písmene nejviditelnějším atributem pro svéráznou oblast Jižní Moravy – Blanska, Svitavska nebo Znojemska.

Místní obyvatelé jsou víc než pohostinní, a proto zde ubytování nalezneme takřka na každém kroku a v každé (byť i té nejmenší) jihomoravské vesničce a to bez rozdílu na okresech, ať je to tedy ubytování v Blansku, Svitavsku nebo Ubytování Moravský kras, vždy narazíme na vlídné a pohostinné lidi, kteří rádi a s ochotou poskytnou služby svého penzionu, či hostince.

K návštěvě vábí nejen vinohrady, památkové rezervace vinných sklepů či sklepní uličky, ale také vinařské expozice, výstavy, veletrhy či vinobraní. Dokonce existují i speciální vinařské cyklostezky, jimiž je protkáno celé okolí přímo od hotelů, a to od Blanska, až po onen Moravský kras. Už od časného jara do pozdního podzimu můžete obdivovat svéráznou nádheru tradičních vesnických posvícení, hodů, tedy lidové slavnosti, konané při svátku patrona obce či místního kostela.

Mezi největší a nejhonosnější svátky vinohradníků patří vinobraní. Čas, kdy celoroční snaha vinařů vrcholí sklizní úrody. V ten den se celá dědina promění ve výstavní vesnici a víno se pije do pozdních večerních, někdy nočních hodin. Může se však stát (a stává se to často), že se samotná oslava protáhne až do druhého dne. Úplně pověstnými jsou vinobraní na Znojemsku nebo Pálavě. Konkurovat jim však směle mohou i menší vinobraní na Blansku nebo Moravském krase. Ubytování Jedovnice není rozhodně těžké najít, stejně jako snad na celé Moravě. A to díky pohostinnosti místních lidí.