Zámky a stavby na Břeclavsku

Zámky a stavby na Břeclavsku

Areál je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Není divu, toto krásné místo je plné úžasných zahrad, upravených záhonů a čistých rybníků. Podél upravených cest najdete skvostné budovy, které zde dali vystavět Lichtenštejni.

Lednice je dominantou areálu. Najdeme zde Minaret a Janohrad. V areálu lze navštívit akvárium Malawi či přehlídku dravců. V zámku se provádí a konají různé kulturní akce. Kolem zámku si všimněte krásné aleje, která je zde už od roku 1715.

Valtice je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Sídlí zde Národní vinařské centrum, které provozuje veřejnou degustační expozici Salon vín ČR. V okolí se nacházejí dvě veřejně přístupné stavby Lednicko-valtického areálu: Kolonáda na Reistně a Rendez-vous. Na sever vede červená turistická trasa do Lednice a modrá k Hraničnímu zámečku.

Belveder se nachází asi 1 km od Valtic. Nedaleký Mikulov, obklopený lány vinic a skalami Pálavy, tu má člověk jako na dlani. Dále se určitě zastavte u Tří Grácií. Chrám tří Grácií se nachází asi 5 km severovýchodně od Valtic. Leží na červené  turistické trase, která spojuje Valtice s Lednicí a dále pokračuje k Novomlýnským nádržím. Interiér je veřejnosti nepřístupný.

Pohansko leží asi 3 km od Břeclavi, a právě tam se rozléhalo raně středověké opevnění v Česku. V tomto areálu Lichtenštejnové postavili Lovecký zámeček. V areálu bylo nalezeno mnoho cenností, pohřebiště a další zajímavosti. Dodnes je tam leccos k vidění.

Další raritou je jistě Kolonáda na Reistně. Kolonáda se nachází asi 2 km jihozápadně od Valtic. Funguje jako vyhlídka a je veřejnosti přístupná v návštěvních hodinách. Kolem je krásná krajina i vinice.

Nový dvůr se nachází asi 3 km od Lednice. Nachází se na cestě od Tří Grácíí. V dnešní době slouží k chovu koní. Sv. Hubert se nachází 3 km od Valtic. Svatý Hubert je nejmladší stavba Lednicko-valtického areálu, byl postaven v roce 1855 a goticky se jenom „tváří“. Laikové to nepoznají, pískovcové kvádry, ze kterých je kaple postavena, jsou pro autentičnost dokonce opatřeny smyšlenými středověkými kamenickými značkami.

Lovecký zámeček je asi 2 km jihovýchodně od Lednice. Loveckých zámečků je v Lednicko-valtickém areálu několik, jen jeden je však pojmenován tak přímo. Lovecký zámeček sloužil jako myslivna. Další zámeček se nazývá Rybniční zámeček. Zámeček vypadá tak byl navrhnut v roce 1815, ale byly zde nálezy plány, které měly z tohoto zámečku udělat velkolepý zámek, k tomu ale nedošlo.

Pokud chcete mít nejen výše uvedené na dosah ruky, doporučujeme ubytování Břeclav. Z Břeclavi je všude blízko, jste ve středu všeho okolo.